replica rolex watches
SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

GÜVENLİK, DÜNYA, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

YENİ GÖZLÜKLER DİYABETTE DEVRİM YARATACAK!..

Bu haber 02 Aralık 2019 - 1:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Biyosensörün sadece kandaki şeker seviyesini belirlemekle kalmayıp, aynı zamanda çeşitli biyo belirteçlerin proteinlerini de bulabilmesi nedeniyle, sadece uygun yazılım ile kanser de dahil olmak üzere bir çok hastalığı teşhis etmek için kullanılabileceği belirtiliyor.

Diyabetli insanlar kan şekerlerini sürekli izlemelidir. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, son on yılda bu hastalıktan muzdarip insan sayısı önemli ölçüde arttı ve artmaya devam ediyor. Bugün dünyada 380 milyon diyabet hastası var ve 2035’te  580 milyon olacağı öngörülüyor.

Diyabetli birçok kişi kan şekerini ölçmek için taşınabilir bir kan şekeri ölçüm cihazı kullanır. Analiz yapmak için parmak uçlarını günde birkaç kez delmek zorundalar. Bu durum sadece acı verici değil, aynı zamanda enfeksiyon açısından da tehlikelidir.

Brezilya’da geliştirilen bir biyosensör, glikoz oksidaz denilen bir enzimi tanımlayabiliyor ve gözyaşları da dahil olmak üzere vücut sıvılarında bulunan serbest glukozu tespit etmek için kullanılıyor. Bu durumda, diyabetlilerin artık parmaklarını delmeleri gerekmeyecek. Biyosensör, kandaki vitamin ve alkol seviyesini de ölçebiliyor.

São Paulo Üniversitesi’nden araştırmacılar, San Diego Kaliforniya Üniversitesi Nano Mühendisliği Bölümü’nden bilim insanlarıyla yaptıkları çalışma sonucu normal gözlüklere biyosensör ekleyerek ‘kandaki glukoz değerini ölçebilen’ bir sistem yarattılar. Şeker seviyesini ölçebilmek için diyabetli kişinin gözyaşı gerekiyor.. Bir damla gözyaşı gözlük üzerine düştüğünde, gözlük braketine yerleştirilmiş olan mikroçip devreye girer ve şeker seviyesini ölçerek bunu sinyale dönüştürür. Sonra bu sinyal gerçek zamanlı olarak bir bilgisayara veya akıllı telefona gönderilir.

San Carlos Kimya Enstitüsü’nden hekim ve bilim adamı Lais Canniatti Brazaca, “Gözyaşlarında çeşitli metabolitlerin konsantrasyon seviyesi aynı zamanda kandaki seviyelerini de yansıtıyor, bu da gözyaşı kullanımının fizyolojik parametrelerin izlenmesi için kullanılmasına izin vermiyor” dedi. Brazaka, biyosensörün ağrıya neden olmadığını ve “genellikle kan şekeri ölçüm cihazlarını kullanan kişilerde enfeksiyon riskini azalttığını” söyledi.

Biyosensörün sadece kandaki şeker seviyesini belirlemekle kalmayıp, aynı zamanda çeşitli biyo belirteçlerin proteinlerini de bulabilmesi nedeniyle, sadece uygun yazılım ile kanser de dahil olmak üzere bir çok hastalığı teşhis etmek için kullanılabileceği belirtiliyor.

Bilim adamları yeni cihazın üç yıl içinde satışa sunulacağını öne sürüyorlar.

DipDalgaHaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.