SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

GÜVENLİK, DÜNYA, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

ÜMMETİN EN HAYIRLI KADINI; HZ. HATİCE (r.anha)

Bu haber 31 Temmuz 2019 - 18:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mekkeliler arasında namusu, güzel ahlakı ve temizliği ile bilinen “Tâhire”

Ticaretle meşgul olduğu için “Tâcire”

Üstün zekası ve güzelliği sebebiyle “Ceyyide”

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) en büyük hanımı olması münasebetiyle daha sonraki dönemlerde “Kübra” diye anılan hayâ ve iffet sembolü.

Rasulullah Efendimiz (s.a.v) ile evlenmeden evvel onunla bir ortaklık anlaşması yapan, Şam yolculuğu sırasında kendisine refakat etmesi için yanına kölesi Meysere’yi veren, yolculukları sırasında Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) harikulade hallerine şahit olan ve dönüşte Hz. Hatice’nin (r.anha) kendisinden Rasulullah’ın (s.a.v) ahlakı, davranışları hakkında bilgi alan, yaptığı ortaklıkta yanılmadığını ve ortaklığın doğru olduğunu anlayan Hz. Peygamber’in (s.a.v) güvenilir, emin biri olduğunu ve Hz. Peygamber’in (s.a.v) “Ben Hatice’nin sevgisi ile rızıklandırıldım” hadisine mazhar olan kendisine güvenilir şerefli Hz. Hatice (r.anha) annemiz.

Peygamberliğinden evvel on beş, peygamberliğinden sonra ise 10 yıl olmak üzere yirmi beş yıl boyunca Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) tek hanımı olma saadetini yaşayan.

İlk vahiy geldiğinde Peygamber Efendimiz’e (s.a.v) güven veren, ona ilk iman eden, arkasında ilk namaz kılan, canıyla, malıyla Peygamber Efendimiz’e (s.a.v) daima omuz veren vefa timsali vefakar eş olan.

İlk vahyi aldıktan sonra büyük bir heyecana kapılan ve korkudan yüreği titreyerek eve dönen Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) korku ve endişelerini gideren ona güzel sözler söyleyen, daha sonra Peygamber Efendimiz’i (s.a.v) ibranice bilen, bu sebeple Tevrat ve İncil’i okuyan, daha önceleri Hristiyanlığı kabul etmiş olan dönemin meşhur hanifleri arasında yer alan, cahiliye ve şirk bataklığından uzak bir hayat yaşayan, ayrıca yeryüzünün en şereflisi Peygamber Efendimiz (s.a.v) ile yeryüzünün en şerefli kadınlarından biri olan Hz. Hatice’nin (r.anha) nikahlarını kıyma şerefine nail olan, Peygamber Efendimiz’i (s.a.v) dinleyen ve ona destek olan amca oğlu Varaka b. Nevfel’i yanında götüren onurlu annemiz.

Cebrail’in (asm) Rasulullah’ın yanına gelerek hakkında; “Ya Rasulallah, yanına geldiğinde ona Rabbinden ve benden selam söyle..! Onu cennette, içinde hiçbir zahmetine, gürültü ve patırtının olmadığı inciden, yakuttan, mercandan, elmastan, müchevherlerden oluşan bir köşkle müjdele..!” buyurduğu ve Rabbinin selam ettiği, hakkında ayet inen yüce hanımefendi.

“Peygamber müminlere kendilerinden daha yakındır, eşleri de müminlerin anneleridir” 33-6 buyuran yüce Rabbimiz. Hz. Hatice (r.anha) İslam’ın ilk hanımı, Resulullah’ın (s.a.v) ilk eşi, altı çocuğunun annesi, biz müminlerin izzetli ve şerefli kadını.

Rasul-i Kibriya’nın hakkında “Kendi zamanlarının kadınlarının en hayırlısı Hz. Meryem, İslam ümmetinin en hayırlı kadını ise “Hatice’dir.” buyuran Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) hadisi şerefine nail olan şerefli annemiz

Peygamber Efendimiz (s.a.v), Hz. Hatice’nin (r.anha) güzide kız kardeşi Hale bin Hüveylid’in sesini duyduğunda Hz. Hatice’nin sesine benzettiği ve sevinçle “Allahım, bu Hüveylid’in kızıdır.” deyip sesini duyunca dahi sevindiği, özlediği şerefli annemiz.

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) ismiyle künyelendiği, Hz. Hatice (r.anha) validemizden olan ve iki yaşında vefat eden ilk erkek çocuğu Kasım’ın şerefli annesi.

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) nübüvvetinden sonra doğması sebebiyle “Tayyib” ve “Tahir” isimleriyle de anılan, kısa bir süre sonra vefat etmesi sebebiyle müşriklerin Peygamber Efendimiz (s.a.v ) ile “Ebter” diyerek alay ettikleri, Abdullah’ın şerefli annesi.

Rasulullah’ın (s.a.v) soyunun kendisinden devam ettiği “Babasının annesi” diye anılan en küçük kızı Hz. Fatıma’nın (r.anha) şerefli annesi.

Kasım, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Fatıma, Abdullah’ın şerefli anneleri.

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v ) nübüvvetinin onuncu yılında amcası Ebu Talib’i kaybettikten üç gün sonra Müslümanların ilki, mü’minlerin annesi, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) hanımı, sığınağı, sevgilisi Hz. Hatice (r.anha) Rabbine, cenneteki yüce makamına kavuşan. Allah Rasulü’nün (s.a.v) düşmanlarına karşı kendisini savunan iki desteğini yitirdiği. Hz. Hatice’nin (r.anha) ayrılığı ile Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) gönlünde derin bir yara ve acı bırakan bu yıl Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v) tarafından ‘Hüzün Yılı’ adı verilen şerefli annemiz.

Allah’ın (C.C) rızasını, yuvasının mutluluğunu her iki cihanın huzurunu, saadetini düşünen bütün anneler için en güzel örnek olan ey Hacûn Kabristanı, Cennet-i Mualla’da, Mekke’de yatan, gökteki ilk yıldız, yerde melek olan ölü.

Sen ey Hatice (r.anha).

Sen ilk müslüman olmanın izzet ve şerefini ümmete yaşatan.

Sen islam dinin kemale ermesi adına Peygamber Efendimiz (s.a.v) Peygamberlik vazifesini yapabilmesi için tüm varlığını, geriye kalan tüm hayatını O’na adayarak, O’nun yoluna hibe ederek, son günlerinde üzerinde solmuş eski elbiselerle dünyayı terk eden.

Ve sen,

Sen kâinatın efendisinin senin gittiğin yıla hüzün yılı adını vererek ismin anılınca hüzünlenip yüzünde acı bir tebessüm ile bir daha tam olarak gülmeyen.

Sen Peygamber Efendimiz (s.a.v) neslinin Hüveylid Binti Hatice (r.anha) üzerinden devam eden.

Ve sen, Peygamber Efendimiz (s.a.v) eş olma hasebiyle baktığımızda ezelden ebede, geçmişten geleceğe bütün kadınlık alemi bir araya gelse, eline bir tas su değil bir damla su dökemeye güç getiremez.

“Ashabıma sövenleri görürseniz Allah’ın laneti kötünüz üzerine olsun deyiniz.” diyen Hz Peygamber (s.a.v)

Sana ezelden ebede kim kötü söz söylerse Allah’ın (C.C) laneti onun üzerine olsun.

Asrı sааdette doğаn on binlerce yıldız vаr аmа onlаr rаsululаh’ın (s.a.v) semаsındа pаrlаyаn ilk yıldızdırlаr.

En önde O var.

Kâinаtın efendisi Peygamber Efendimiz (s.a.v) muhterem eşi.

İslаmdаn önceki vаsfı Tаhire yаni temiz.

İslаmdаn sonrаki vаsfı Kübrа yаni büyük.

Müminlerin аnnesi Temiz ve Büyük Hz. HATİCE (r.anha)

Yusuf Çebi/DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.