replica rolex watches
SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

GÜVENLİK, DÜNYA, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

OTURDUĞUNUZ EVLERİN KANSER YAPTIĞINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Bu haber 13 Nisan 2019 - 23:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İnşaat sektörünün vazgeçilmezlerinden çimentoda ciddi kanser tehlikesi olduğu ortaya çıktı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nca (TAEK) çimento üretiminde katkı maddesi olarak kullanılan linyit kömürü ve asfaltit küllerinin radyoaktif ve kanserojen içeriğe sahip olduğu tespit edildi.

Türkiye’de termik santrallerde yakılan kömür ve asfaltitlerden artakalan yıllık yaklaşık 20 milyon ton düzeyindeki kül atığı, çimento üretiminde katkı maddesi olarak kullanılmakta. Ancak bu küllerin ciddi radyoaktif etkiye sahip oldukları bilimsel raporlarla tespit edilmiş durumda. Dolayısıyla zararlı radyoaktif elementler içeren bu küllerin hiçbir detay analize tabi tutulmadan denetimsiz şekilde çimento üretiminde kullanılması sebebiyle kanser riskinin tüm ülkeyi sardığı belirtiliyor.

SULAR BİLE RİSK ALTINDA!

Birçok ülkede termik santrallerden çıkan küller ciddi denetim altında tutulurken, ülkemizde bu konunun bir mevzuatı bile bulunmuyor. Konutlardan hastanelere, alışveriş merkezlerinden okullara, cami binalarından barajlara kadar hayatımızın her alanına giren çimento ve hazır beton ürünlerindeki radyoaktif etkiyi gidermenin bilinen bir yolu da henüz bulunmuyor.

İLGİLİ BAKANLIKLAR ACİL TEDBİR GELİŞTİRMELİ

Söz konusu radyoaktif etkinin asırlarca devam edeceği belirtilirken, Çevre, Sağlık ve Enerji bakanlıklarının konu hakkında kamuoyunu bilgilendirmesi ve acilen gerekli tedbirleri alması isteniyor.

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Türkiye’deki kömür ve asfaltit küllerinin, çimento ve yapı sanayinde kullanımının uygun olmadığı yönünde rapor verdi.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.