replica rolex watches
SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

GÜVENLİK, DÜNYA, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

NİŞASTA BAZLI ŞEKER (NBŞ) KOTASI YÜZDE ELLİ DÜŞÜRÜLDÜ

Bu haber 30 Ocak 2019 - 3:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin il seçim işleri başkanları toplantısında ‘müjde’ vurgusuyla yaptığı açıklamada nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotasının yüzde 2.5’e indirildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, konuya ilişkin adeta 16 yılın itirafı niteliğindeki açıklamasındaki, “Halkımızın sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşabilmesi için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” ifadesi dikkat çekti.

Geçtiğimiz yıl yüzde 5’e düşürülen NBŞ kotası, AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana pancar üretiminde hiçbir sıkıntı olmamasına rağmen yüzde 10 olarak uygulanıyor; üstüne bir de her yıl Bakanlar Kurulu kararlarıyla yabancı NBŞ lobilerinin istekleri doğrultusunda ek kotalar tanınıyordu.

NBŞ kotasının düşürülmesinin, pancar üreticileri ve şeker sektörü tarafından sevinçle karşılanması bekleniyor. Ancak en son geçtiğimiz yıl birçok şeker fabrikasını özelleştirme kapsamında satan Türkiye’de sektör ve üreticilerde böyle bir sevinme mecali kaldı ise..

Bu arada hükümetin 1 yıl arayla hem şeker fabrikalarına hem NBŞ’ye vurması, “aradan başka hangi tür bir tatlandırıcıya alan açılıyor?” sorusunu da akla getirdi.

NBŞ’LERİN SEBEP OLDUĞU HASTALIKLAR..

Avrupa’da birçok tıp otoritesi, insanların NBŞ tüketimine başladığından beri obezite oranlarının üç kattan fazla ve şeker hastalığı sayısının da yedi kattan fazla arttığını bilimsel araştırmalarla ortaya koymuş durumda. Ölçümlerde obezite ve şeker hastalığının yanı sıra kanser, demans, karaciğer yetmezliği, diş çürüğü ve daha pek çok rahatsızlığın temelinde de NBŞ etkisi tespit edildi. NBŞ, insan vücuduna kasteden bu etkileri sebebiyle bir ‘katil’ olarak anılıyor.

DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.