replica rolex watches
SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

GÜVENLİK, DÜNYA, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

Bu haber 15 Ağustos 2019 - 23:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

‘KALICI’ Müşterek Harekat Merkezi; Suriye topraklarında, Güvenli Bölge sınırları içerisinde, uygun bulunacak ‘güvenli bir noktada’ kurulmalıdır.

Savunma Bakanlığı, 14 Ağustos 2019 tarihinde, resmi twitter adresinden;

‘’ ABD ile koordineli bir şekilde Suriye kuzeyinde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölge kapsamında Şanlıurfa’da kurulacak Müşterek Harekat Merkezinin faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir’’ twitini, kamuoyuyla paylaştı.

GÜVENLİ BÖLGE HAREKAT MERKEZİ, GÜVENLİ BÖLGEDE OLMALIDIR

Türkiye Cumhuriyeti Devleti teröre karşı kırk yıldır verdiği mücadele sonucunda gelinen noktada; her ne olursa olsun terörü kökünden kazımak için iradesini ortaya koymuş, savaş dahil her türlü yöntem masaya konulmuştur. Güvenli Bölge konusu, ülkemiz için bir beka meselesidir!.. Bu bölgenin, terör, terörist ve terörist sevicilerden bir an önce, her ne pahasına olursa olsun temizlenmesi bir zarurettir!..

‘’Güvenli Bölge konusunda ABD ile mutabakata varıldı!’’ cümlesi, ABD’yi azıcık tanıyan ve bugüne kadar müttefikimiz(!) olarak ülkemiz aleyhine yaptıklarını bilen her vatanseverin tüylerini diken diken etmeye yetiyor!..

Güvenli Bölge, diğer adıyla Barış Koridoru hakkında, ABD ile yapılan müzakerelerde bir takım hususlar, hayati öneme haizdir.

‘Barış Koridoru’ adı verilen ve ‘Güvenli Bölge’ olarak da adlandırılan; 35-40 km derinlikte, 600 km genişlikteki alan; Kalıcı Harekat Merkezi’nin kurulması gereken alandır. Bu alandan taviz verilmemelidir!..

Türkiye sınırları içerisinde müşterek bir Harekat Merkezi kurulacak ise; ancak, Güvenli Bölgede kalıcı bir Harekat Merkezi oluşturulana kadar, ‘geçici’ bir İlk Harekat Merkezi olmalı; en fazla 3 aylık bir süre için kullanılmalı, 3 ay sonunda da her hangi bir uzatmaya mahal vermeyecek şekilde bir mutabakat imzalanmalıdır.

ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde mevcut birçok üssü varken, Türkiye topraklarında, Şanlıurfa veya başka bir yerde ‘kalıcı’ bir üs oluşturması, ‘kalıcı bir harekat merkezi oluşturması’; müşterek te olsa kabul edilemez. Hele hele binlerce tırlık ağır silahlarla ‘kendisinin’ donattığı, bizim için ‘terör örgütü’, kendileri için ‘müttefik’ olan güçlere karşı böyle bir operasyonel merkezin ABD’nin işine gelmeyeceği şüphe götürmez bir gerçek iken ve ABD, halen Fırat’ın doğusundaki terör odaklarına silah yığmaya devam ederken; Güvenli Bölge konusunda atılacak her adımın ‘bin kere’ düşünülerek atılması gerekir!..

‘’Türkiye topraklarında ‘KALICI’ bir Müşterek Harekat Merkezi oluşturulması’’; ileride doğuracağı problemler düşünüldüğünde kabul edilebilir bir seçenek olamaz.

‘KALICI’ Müşterek Harekat Merkezi; Suriye topraklarında, Güvenli Bölge sınırları içerisinde, uygun bulunacak ‘güvenli bir noktada’ kurulmalıdır.

Ayrıca, oluşturulacak Barış Koridoru’nun mutlak kontrolünün, sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde olması”, ilkesinden taviz verilmemelidir.

Üzerinde durulması gereken bir diğer konu; ABD’nin PKK ve PYD’ye verdiği binlerce tır ağır silahın akıbetlerinin ne olacağıdır. Bu silahların da Güvenli Bölgede belirlenecek bir toplama noktasına teslim edilmesinin sağlanması gerekmektedir.

SON SÖZ

  • Bölgede ‘halen’ terör odaklarına silah yığınağı yapan ABD’nin, Türk Devleti’ni oyalama politikalarına izin verilmemelidir.
  • Şanlıurfa, ‘KALICI MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ’ değil; ancak ‘GEÇİCİ İLK MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ’ olabilir.
  • ‘KALICI MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ’; Suriye topraklarında, Güvenli Bölge sınırları içerisinde, uygun bulunacak ‘güvenli’ bir noktada kurulmalıdır.

A.MH./DipDalga.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.