SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

DÜNYA, GÜVENLİK, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

KIRIM-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ..

Bu haber 19 Ekim 2019 - 1:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kırım temsilcileri, ilk resmi ziyaretlerini Türkiye’ye gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz hafta, Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasından üç gün sonra 11-12 Ekim 2019 tarihleri arasında TBMM’nin ev sahipliğinde “Terörle Mücadele ve Bölgesel İlişkilerin Güçlendirilmesi” konulu 3. Parlamento Başkanları Konferansı, İstanbul’da yapıldı.

Toplantıya, Rusya Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin , Çin Ulusal Halk Kongresi Başkanı Dongming Wang, Afganistan Temsilciler Meclisi Başkanı Mir Rahman Rahmani, Pakistan Milli Meclis Başkanı Esad Kayser, milletvekilleri ve heyetler katıldı. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen konferansın açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konferansa katılan Kırım heyeti ile özel olarak ilgilendi. Heyet temsilcileriyle yaklaşık 30 dakika süren bir toplantı gerçekleştirdi.

TÜRKİYE-KIRIM İLİŞKİLERİ GÜÇLENİYOR

Türkiye-Kırım-Rusya Vakfı Başkanı Yazdan Kaya’nın Türkiye-Kırım ilişkilerini güçlendirmek için yaklaşık 5 yıldır çaba harcadığı biliniyor. Kırım ile çok güçlü bir tarihi bağımız olduğunu vurgulayan Yazdan Kaya; ‘’Son derece stratejik bir konumda olan Kırım, geleceğin en önemli ticaret yollarından birisidir. Kırım’ın Türkiye açısından önemi büyüktür. Hal böyle iken; Almanya dahil bir çok ülkenin Kırım ile dış ticaretini geliştirmeye çalıştığı bir ortamda, doğal olarak Türkiye’nin bu konuda başı çekmesi beklenmektedir. Kırım heyetinin İstanbul ziyareti, Türkiye-Kırım ilişkilerinin geliştirilmesi açısından son derece önemlidir.’’ dedi.

Yazdan Kaya’nın Duma Kırım Milletvekili Ruslan Balbek ile Türkiye-Kırım ilişkilileri geliştirme konusunda yakın ilişki içerisinde olduğu biliniyor.

İLK RESMİ ZİYARET TÜRKİYE’YE

Konferansa katılan delegelerden Duma Kırım Miletvekili Natalia Poklonskaya; ‘’Rus delegasyonunun bir parçası olan Kırım temsilcileri ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yapmıştır.’’ dedi.

Kırım heyeti, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için Türk Delegasyonu’nu Kırım’a davet etti.

DipDalgaHaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.