SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

GÜVENLİK, DÜNYA, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

‘KAYA GAZI’, ‘HELYUM 3’ KAÇAKÇILIĞININ YENİ KILIFI MI?..

Bu haber 16 Kasım 2019 - 16:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mevcutta, büyük havzalar halinde bol miktarda doğalgaz bulunmasına ve çıkartılma maliyeti çok düşük olmasına rağmen; kayaların arasına sıkışmış Kaya Gazı’nı (!) , ‘büyük maliyetlerle’ çıkarmaya çalışmanın ticari olarak anlamsız olduğu, Kaya Gazı olarak tanımlanan gazın ‘Helyum 3’ olma ihtimalinin çok yüksek olduğu ifade ediliyor.

Dünya, dördüncü ve beşinci endüstri devrimini yaşarken; Türkiye ve Ortadoğu’daki diğer devletler, emperyalist-sömürgeci devletler tarafından terör ve ekonomik müdahalelere maruz bırakılarak denklem dışında bırakılmak isteniyor ki; daha ne olduğunu anlayamadan ellerindeki endüstri devrimi enstrümanları, ABD başta olmak üzere diğer emperyalist devletler tarafından ele geçirilip sahiplenilsin..

Endüstri 4 ve Endüstri 5’in ne olduğuna kısa değinmekte fayda var..

Endüstri 4; makinelerin, sensörler yardımıyla makinelerle (robotlarla) iletişim kurması üzerine kurulmuştur. Fabrikalar ve şirketlerin üretim işleri, Endüstri 4 devrimiyle, ‘Yapay Zeka’ tarafından yönetilmeye başlanmıştır.

Endüstri 5 ise; yeni enerji kaynaklarının keşfi üzerine kurulmuştur. Temelini ise ‘HELYUM 3 NÜKLEER FÜZYON YAKITI’ oluşturmaktadır. Çin, sessiz sedasız Endüstri 5 devrimini gerçekleştirmek için hızla çalışmalarına devam ediyor. ABD ve Batı, yeryüzündeki petrol-doğalgaz yatakları ve madenlerle uğraşırken, Çin; dünyamızın uydusu olan Ay’da bol miktarda bulunan HELYUM 3’e hedeflenmiş durumda.

NEDEN HELYUM 3

Helyum 3 Nükleer Füzyonu ile elde edilecek enerji; kömür ve petrole dayalı enerjiye göre ; ‘4 MİLYON KAT!’ daha fazla enerji üretiyor.. Çin, bu yüzden Ay’da bol miktarda bulunan Helyum 3 konusunda sessiz sedasız ve hızla çalışmalar yapmaktadır. ABD’de 8 yılda bir yönetici değişirken; Çin’in yönetim şeklinden dolayı ‘ölene kadar’ görevine devam eden yöneticilerin bulunması; Çin’e, Ay’da bulunan Helyum 3 rezervine ulaşma hususunda ABD’ye göre önemli bir avantaj sağladığı konusunu da bir kenara not etmekte fayda var..

Helyum 3, aynı zamanda en temiz nükleer enerjidir ve klasik nükleer füzyonda bulunan radyasyon tehlikesi; Helyum 3 ile yapılan Nükleer Füzyon ’da bulunmamaktadır..

Helyum 3’ün ‘geleceğin enerji kaynağı’ dır. 20 ton Helyum 3 ‘ten, ABD’nin 1 yıllık ‘tüm’ enerji ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek enerji elde edilebilmektedir..

ABD, YERYÜZÜNDE BULUNAN HELYUM 3’ÜN PEŞİNDE

1800’lü yıllardan beri Helyum üzerinde çalışan ve dünyanın Helyum üretiminin yüzde 70’ini gerçekleştiren ABD, aynı zamanda Helyum’un diğer izotoplarını da en fazla tüketen ülke.. Hatta bu yüzden 1915 yılında Helyum’u ‘stratejik rezerv’ olarak ilan etmiştir. Helyum, doğalgaz yataklarında ve petrol yataklarında bulunuyor.. ABD, ülkesindeki petrol ve doğalgaz yataklarında bulunan Helyum’u mutlaka ayrıştırıyor ve depoluyor. Helyum’a olan talep nedeniyle ABD’de bulunan kaynaklar tükenme noktasına gelmiştir. Bu durum, Helyum’u nadir elementler kategorisine sokmuştur. Helyum 3 ise ; Helyum’a göre çok daha ‘nadir’ dir.

Helyum 3 stoklarının en büyük tüketicisinin ABD olması; ABD’nin yeryüzünde bulunan Helyum 3 izotopunun tamamına talip olması için yeterli bir gerekçe.. Bu durum, ABD’nin neden dünyadaki tüm petrol yataklarını ele geçirmeye çalıştığını da açıklıyor.. Helyum ve izotoplarının (Helyum 3, Helyum 4), petrol-doğalgaz ve asfaltit yataklarında bulunduğuna dair bilgiler de yukarıda anlatılanları tasdikler nitelikte..

‘KAYA GAZI’ YALANI İLE ‘HELYUM 3’ TALANI MI?..

Kaya Gazı’nın; ‘yer altında kayalar arasında sıkışmış doğalgaz’ olarak nitelendirilmesi inandırıcı bulunmuyor.

Mevcutta, büyük havzalar halinde bol miktarda doğalgaz bulunmasına ve çıkartılma maliyeti çok düşük olmasına rağmen; kayaların arasına sıkışmış Kaya Gazı’nı (!) , ‘büyük maliyetlerle’ çıkarmaya çalışmanın ticari olarak anlamsız olduğu, Kaya Gazı olarak tanımlanan gazın ‘Helyum 3’ olma ihtimalinin çok yüksek olduğu ifade ediliyor.

Ülkemizde de, ABD bağlantılı yabancı firmaların, ‘ekonomik olmamasına rağmen’ ısrarla Kaya Gazı sondajları yapmalarının sebebinin ‘Helyum 3’ olduğu tahmin ediliyor..

‘’Birçok yerde, Kaya Gazı için 4 km derinliğinde onlarca sondaj yapılıp, ‘’burada hiçbir şey yok’’ denilmesinin ve bu ‘sonuçsuz’ sondajların ‘çok yüksek olan maliyetlerini’, ‘belli’ yabancı şirketlerin üstlenmesinin inandırıcılıktan çok uzak olduğu, bahse konu ‘belli’ yabancı şirketlerin sonuç almadan böylesine yüksek maliyetleri üstlenmelerinin mümkün olmadığı,  zaten az miktarda olan ama değeri çok yüksek olan Helyum 3’ün, Kaya Gazı arama bahanesiyle numune alır gibi çok rahat alınıp gidilebileceği’’ iddia ediliyor..

DipDalgaHaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.