replica rolex watches
SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

GÜVENLİK, DÜNYA, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

KANADALI AVUKATA BAŞÖRTÜSÜNDEN DOLAYI ‘ÖLÜM TEHDİDİ!..’

Bu haber 02 Aralık 2019 - 17:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Quebec’te tesettürlü bir avukat olan Nour Farhat, bir Fransız hukuk dergisinde yayınlanan ve ‘yeni kanunu eleştiren’ makalesinden dolayı, e-posta yoluyla ölüm tehditleri ve hakaretler aldığını söyledi.

Kanada’nın en büyük eyaleti olan Quebec’te İslam düşmanlığı tırmandırılıyor..

Kamuda çalışanlara getirilen ‘başörtüsü yasağı’ Müslümanlara karşı uygulanan çifte standardı bir kez daha somut olarak ortaya çıkarmış oldu.

Davaya bakan avukat, ‘Quebec birliği üyelerinin haklarının ihlal edildiğini’ söyledi.

Quebec’teki 45.000 kişilik Öğretmen Birliği, kamu çalışanları tarafından dini sembollerin yasaklanmasına ilişkin açılan davaya katıldı.

Mevcut çalışanların muaf tutulduğu yasak, ‘yeni işe alınacak polis memurlarını, öğretmenleri ve avukatları’ etkiliyor. Doktorlar ve otobüs şoförleri gibi diğer kamu çalışanları, başörtüsü yüzleri kapsamadığı sürece yasaktan muaf tutuluyorlar.

İçlerinde ‘Kanadalı Müslüman Ulusal Konseyi’ de bulunan birçok sivil toplum örgütü, ‘yasağın türban takan Müslüman kadınları haksız yere hedef aldığını savunarak’ yasağa karşı dava açtılar.

Öğretmenlerin haklarını savunan hukuk firması, “Mahkemenin üyelerimizin haklarının bu hükümet tarafından ihlal edildiğini ilan etmesini istiyoruz; Quebec’teki öğretmenlerin yüzde 75’i kadındır. Getirilen yasak, ‘din özgürlüğü hakkı ve eşitlik hakkı’ na aykırıdır. Bu ayrımcılıktır. Yasaktan etkilenenlerin çoğunluğu kadındır’’ açıklamasını yaptı.

Yeni yasadan bahseden Başbakan Justin Trudeau, ‘hükümetin insanlara nasıl giyineceklerini söyleme hakkının olmadığını’ söyledi.

Quebec’te tesettürlü bir avukat olan Nour Farhat, bir Fransız hukuk dergisinde yayınlanan ve ‘yeni kanunu eleştiren’ makalesinden dolayı, e-posta yoluyla ölüm tehditleri ve hakaretler aldığını söyledi.

İl savcısı olarak çalışmak isteyen Farhat, başörtülü olduğu için savcılık yapamayacak. Farhat; “Hükümet için çalışamıyorum, onlarla çalışmamı istemiyorlar” dedi.

DipDalgaHaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.