SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

GÜVENLİK, DÜNYA, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

DARBECİ SİSİ YÖNETİMİ ÇATIRDIYOR!..

Bu haber 29 Eylül 2019 - 21:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mısır geneline yayılan protestolar, ABD Başkanı Donald Trump’ın “favori diktatörü” nün ülkesinde her şeyin yolunda gitmediğini, bilakis Sisi rejiminde derin çatlaklar oluştuğunu gösteriyor..

Mısır cumhurbaşkanı Abdül Fettah el-Sisi’ye karşı yapılan protestolar, Kahire, İskenderiye ve Süveyş gibi sekiz büyük şehre de sıçradı. Mısır, Darbeci Sisi’nin göreve gelmesinden bu yana, Sisi’ye karşı yapılan en büyük protestolara sahne oluyor.

Darbeci Sisi, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler hükümetini 2013 yılında askeri darbeyle devirmişti. O günden beri Mısır’ın Müslüman halkı Sisi zulmü ile inin inim inletiliyor.. Darbeci Sisi’yi Suudi Arabistan ve ABD’nin yaptığı para ve silah yardımlarının ayakta tuttuğu biliniyor.. Mısır’ın darbeci Sisi ile istikrar kazandığına dair göz boyama çalışmaları da Suudi Arabistan ve ABD desteğiyle devam ediyor.

Bununla birlikte, ülke geneline yayılan protestolar, ABD Başkanı Donald Trump’ın “favori diktatörü” nün ülkesinde her şeyin yolunda gitmediğini, bilakis Sisi rejiminde derin çatlaklar oluştuğunu gösteriyor.. Protestocuların, yalnızca belirli bir siyasi yapıya sahip kişilerden değil, toplumun her kesiminden kişilerden oluşması, Sisi rejiminin paniklemesine ve protestoculara daha acımasızca karşılık vermesine sebep oluyor..

Sisi rejimi, protestoların yayılmasını engellemek için sosyal medya platformlarına ve mesaj uygulamalarına erişimi engellerken, güvenlik güçleri göz yaşartıcı sprey ve plastik mermilerle yetinmeyip halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor. Protestoları engelleme amacıyla, 27 Eylül Cuma günü, Kahire’deki metro istasyonları ve Tahrir Meydanı kapatıldı. Tüm bu aşırı önlemler gösteriyor ki; darbeci Sisi, ülkede hızla yayılan protestolar konusunda korku, endişe ve panik içerisinde!..

Bu arada tutuklananların sayısı gittikçe artmaya devam ediyor. Sadece Cuma günü 2000 kişinin üzerinde tutuklama yapıldığı bilgisine ulaşıldı. Tutuklananlar sadece sivil halk olmayıp, bazı önemli silahlı kuvvetler mensuplarının da tutuklananlar arasında yer aldığı bölgeden edinilen bilgiler arasında..

Sisi’nin protestoculara karşı tutumunu her geçen gün sertleştirmesi, protestoları azaltmadığı gibi, bilakis hızla yayılmasına ve Sisi zulmüne karşı direncin artmasına neden oluyor..

DipDalgaHaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.