Site iconDipDalgaHaber.com

ÇİN’DEN ABD’YE MİSİLLEME: ‘’SAVAŞ GEMİLERİNİZİ VE UÇAKLARINIZI ÇEKİN!..’’

Çin, Washington’un bölgedeki protestocuları destekleyen yasaları çıkarmasından sonra ABD savaş gemileri ve askeri uçaklarının Hong Kong’da durmalarını yasakladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying Pekin’de düzenlenen bir konferansta, “ABD tarafının makul olmayan davranışlarına yanıt olarak, Çin hükümeti bugün ABD askeri gemileri ve uçaklarının Hong Kong’u ziyaret etme taleplerinin gözden geçirilmesini askıya almaya karar verdi” dedi.

Hua, Pekin’in Hong Kong’taki protesto gösterilerini izleyen ve olumsuz rapor eden ABD’li birçok sivil toplum kuruluşu ve insan hakları örgütüne de yaptırım uygulayacağını açıkladı.

Çin hükümeti, STK’ları “Çin karşıtı insanları” desteklemekle suçladı ve Hong Kong’un Çin’den ayrılmasının ardından “aşırı suç işleyen” protestocuları kışkırttıklarını söyledi.

Hua Chunying

Bilindiği üzere; ABD Başkanı Donald Trump, Washington’un Çinli yetkililere yaptırım uygulamasına izin veren Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası’nı imzalamıştı.

Yeni yasa, Washington’un Hong Kong’un hak ihlalleri üzerindeki özel ticaret statüsünü askıya almasına izin veriyor.

Hua;  “Bu yasa, uluslararası hukukun ciddi bir ihlali ve Çin’in iç işlerine müdahaledir’’ dedi. “ABD’yi hatalarını düzeltmeye ve içişlerimize müdahale etmeyi bırakmaya” davet ediyoruz diyen Hua, sözlerine şunları ekledi: “Çin gerekirse daha fazla adım atacak ve biz Hong Kong’un refahını, istikrarını ve ülkemizin ulusal egemenliğini, güvenliğini ve gelişimini sürdürmek için kararlılıkla bu adımları atmayı sürdüreceğiz.”

DipDalgaHaber.com

Exit mobile version