SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

DÜNYA, GÜVENLİK, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

ATATÜRK, 21. YÜZYILDA HALA İSTİSMAR EDİLİYOR!..

Bu haber 18 Kasım 2019 - 20:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yirmi birinci yüzyılda, aydın nesiller yetiştireceğiz diyerek, bir dönem yapılmaya çalışıldığı gibi; masum çocukları orta çağ karanlığına, putçuluğa geri mi götürüyoruz?..

Mustafa Kemal Atatürk‘ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım anma merasiminde küçük yaştaki öğrencilerin Atatürk resminin önünde secde etmesi sosyal medyada büyük tepkiye neden oldu. Çekilen görüntülerin ilkinin; Gaziantep’teki Mehmet Ali Eruslu İlkokulu, ikincisinin ise; Bursa’nın İznik ilçesinde ki Elbeyli İlköğretim Okulu’nda çekildiği ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada;

“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 81’inci yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında bir okulumuzda gerçekleştirilen programın sosyal medya üzerinden kamuoyuna yansıyan görüntülerle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

10 Kasım Atatürk’ü anma programı anılmadan uzaklaştırılmak pedagojik açıdan kabul edilemez bir algıya sebebiyet veren söz konusu etkinlikle ilgili inceleme-soruşturma başlatılmıştır.” denildi.

Bursa ve Gaziantep’te 10 Kasım Atatürk’ü anma merasiminde Atatürk resminin önünde secde eden öğrencilerin görüntüsünün yer aldığı fotoğraf büyük tepki ve tartışmalara yol açtı.

Atatürk’ü anma merasiminde ki görüntü ve videolar daha ilkokul çağındaki çocukların, Mustafa Kemal Atatürk’ün resmine secde ederken çekilen ve sosyal medyaya düşen görüntüleri; herkesin kafasında ‘çocuklarımızı kimlere emanet ediyoruz’ düşüncesini yarattı.

Çocukların, Atatürk posterine secde ettirildiği görüntülerin ilki Gaziantep’teki Mehmet Ali Eruslu ilkokulunda yaşandı. Anma programında çekilen fotoğrafta 6 çocuğun, elinde Atatürk posteri tutan bir çocuğun etrafında secde eder vaziyette durmaları yer aldı.

Sosyal medyada büyük tepkilere neden olan fotoğraf; ”küçük çocukların beyinlerini hurafelere doldurarak, gelecekte ruh sağlığını bozmak, bilinçaltı subliminal mesaj vermek suretiyle bir nevi hipnoz ederek putçuluğa, heykelciliğe tapınmayı normalmiş gibi göstermek, Atatürk’ü tapınılacak bir öğe olarak küçücük beyinlere yerleştirmek, geçmişte yapıldığı gibi; ”Mustafa Kemal Atatürk’ü ‘Yarı Tanrı’ olarak göstermek” için oluşturulmadı ise; ne için oluşturuldu ve sergilendi?..

Türk Tarihi’nin en önemli şahsiyetlerin birisi olan Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi şahsını da rencide edecek bu tür davranışların, hala bir takım çevreler tarafından istismar ediliyor olması esef verici.. Atatürk, hiç kimsenin istismar etmesine izin verilmeyecek kadar önemli ve büyük bir şahsiyettir!.. O’nun üzerinden nemalanmaya çalışanlar, kim olursa olsun umduklarını bulamayacaklar!..

Nitekim, Milli Eğitim Bakanlığı, medyada yayınlanan istismar görüntüleri üzerine, Gaziantep ve Bursa’da, ‘yapılan programlar ile ilgili görüntülerin kabul edilemez olduğu’ belirtilerek, soruşturma başlatmıştır.

‘Çocukların Atatürk’ün resmine secde ettirildiği’ iddialarını kabul etmeyen, kendini ve gösteriyi hazırlayan öğretmeni savunan okul müdürü H.S, internette yer alan benzer koreografilerden esinlenerek gösterinin hazırlandığını söyledi. Diğer taraftan, okul müdürü H.S ve ismi açıklanmayan öğretmenin ilk savunmalarında “Merasimi izleyen arka sıralardaki veliler ve öğrencilerin de merasimi, koreografiyi görmeleri için dizlerinin üstüne eğilmeleri gerektiğini, secdenin asla söz konusu olmadığını’’ beyan ederek, ifade verdikleri öğrenildi.

Fotoğraflar ve videoların sosyal medyada yayınlandıktan sonra, okul müdürü H.S ile programı düzenleyen öğretmen hakkında Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

Yirmi birinci yüzyılda, aydın nesiller yetiştireceğiz diyerek, bir dönem yapılmaya çalışıldığı gibi; masum çocukları orta çağ karanlığına, putçuluğa geri mi götürüyoruz?.. 

Anlaşılan o ki; Milli Eğitim Bakanlığı’na çok iş düşüyor.. Eğitim sisteminde ‘yönetici ve eğitimci’ olarak yer alanların ne kadar ‘milli’ olduklarının çok iyi denetlenmesi gerekiyor.. Eğitim sistemini, gerçekten ‘MİLLİ’ hale getiremez isek ve bunun sonucunda ‘MİLLİ BİR NESİL’ yetiştiremez isek; neyi milli hale getirirsek getirelim ‘GAYRİ MİLLİ’ olacaktır..

Yusuf ÇEBİ/DipDalgaHaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.