SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

DÜNYA, GÜVENLİK, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

AÇIK TÜTÜN TİCARETİ KONUSUNDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY…

Belgesiz açık tütün ticaretiyle iştigal eden vatandaşların, yaptıkları bu ‘yasadışı’ ticari faaliyet sebebiyle 50 bin TL para cezasına çarptırılabilecekleri uyarısı yapıldı…

Bu haber 16 Eylül 2019 - 19:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tüm bilgilendirmelere rağmen halen milyonlarca insan tarafından tüketilmeye ve bu yönüyle bir ‘ihtiyaç’ maddesi olmaya devam tütün mamülleri, sigara ve açık tütün konularını piyasayı denetleme ve düzenlemekle görevli Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı uzmanları ile konuştuk. Bandrollü (yasal) ürün fiyatlarındaki yükseklik sebebiyle rağbet gören ‘açık tütün’ konusunda birçok uyarıda bulunan uzmanlar, kaçak tütün ticaretinin 50 bin TL cezası olduğunu hatırlattılar. Sorularımızı yanıtlayan Bakanlık uzmanlarının yaptığı değerlendirmeler özetle şöyle:

TÜTÜN EKİMİNİNE YASAKLAMA YOK AMA..

Türkiye’de tütün ekiminin yasal statüsü nedir?

Tütün ve tütün mamullerinin üretimi ile iç ve dış ticaretine ilişkin usul ve esaslar 2002 yıl 4733 sayılı Kanun’la düzenlenmiş, tütün piyasası serbest rekabet kuralları çerçevesinde liberalize edilmiş olup, zamanla arz-talep mekanizmasının üretimi dengeleyeceği düşüncesiyle, üretim planlaması, arazi tahdidi yapma ve kota koyma ile ilgili herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Tütün üretimine kanunen ‘sözleşmeli üretim’ ve ‘açık artırma ile satış’ olmak üzere iki usul getirilmiş durumdadır. Bu doğrultuda tütün alım satım işi ile uğraşan firmalar alacakları tütünün tamamını sözleşmeli üretimle karşılamaktadırlar. Diğer taraftan, kanundaki ‘2002 ve müteakip yıllar tütün ürünü için destekleme alımı yapılmaz’ hükmüne istinaden, Tekel Genel Müdürlüğü’nün devlet nam ve hesabına yaptığı destekleme alımlarına son verilmiştir. Kanunda tütün üretimine sınırlama veya yasaklama getiren herhangi bir hükme yer verilmemiştir.

ÜRETİCİ, TÜTÜNÜNÜ KIYIP SATAMAZ!.

Çiftçinin tütününü (yaprak tütün) iç piyasaya pazarlaması yasal mıdır?

Çiftçi tütünü sözleşmeli olarak ürettiği firmaya satabilir. Sözleşmesiz üretti ise TAPDK’nin yetki verdiği firmalara açık artırmada satabilir. Bunun dışında kendisi pazarlayamaz, satamaz, kıyıp satamaz. Ülkemizde üretici tütünlerinin alım-satımı, TAPDK tarafından Tütün Ticareti Yetki Belgesi verilmiş gerçek veya tüzel kişiler ile üreticiler arasında akdedilen ve içeriği TAPDK tarafından düzenlenen Tütün Üretim ve Alım-Satım Sözleşmesi hükümleri doğrultusunda gerçekleşmektedir.

KENDİ TÜKETİMİ İÇİN SINIR 50 KG..

Çiftçinin kendi tüketimine yönelik üretiminde bir kısıtlama bulunmakta mıdır?

Üreticiler, ticari bir amaç olmaksızın, kendi ürettiği yaprak tütünleri kullanarak, kendi tüketimi (ihtiyacı) için 50 kilogramı aşmayacak şekilde sarmalık kıyılmış tütün elde edebilmektedir. Çiftçi sadece kendi ihtiyacı için tütünü kıyıp içebilir, kıyılmış tütünün ticaretini yapamaz, açık bir şekilde hiçbir yerde satılamaz.

BELGESİZ, KAYITSIZ TİCARETİN CEZASI 50 BİN TL!

Bunun cezai müeyyidesi nedir?

Kanundaki, “Kurumdan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara ellibin Yeni Türk Lirası idarî para cezası verilir” hükmü gereği belgesiz ve bildirimsiz yaprak tütün ticareti yapanlara idari para cezası getirilmiştir. Kısacası çiftçi veya bir başkası, bildirimde bulunmadan ve yetkisiz firmalara tütün satışı yapamaz.

ÇİFTÇİYE 50 BİN, PERAKENDECİYE 250 TL CEZA!

Açık tütünün mevcut dükkanlardaki satışı yasal mıdır?

Sarmalık kıyılmış tütün de diğer tüm tütün mamullerinde olduğu gibi birim paketlerde, belli bir marka ihtiva edecek şekilde ve bandrollü olarak piyasaya arz edilebilmekte, açık olarak (dökme halde) satışı mevzuata aykırılık oluşturmaktadır. Piyasada paketlenmemiş ve bandrolsüz, açık olarak bulunan sarmalık kıyılmış tütünleri ticari amaçla üreten veya satışa arz eden kişilere, ele geçirilen tütünün miktarına göre mahalli mülkî amirler tarafından 4733 sayılı Kanun’un 8/5-o maddesi gereğince idari para cezası uygulanmaktadır. (50 kg.’a kadar kadar 250 TL, 50 kg.-100 kg. arası 500 TL, 100 kg.-250 kg. arası 1.500 TL, 250 kg.-500 kg. arası 3.000 TL, 500 kg. ve üzeri 5.000 TL)

OTOMATİK DOLUM MAKİNELERİ YASADIŞI

Otomatik sigara, tütün sarma makinelerine ilişkin hukuki durum nedir?

Son zamanlarda piyasada sıkça karşılaşılan; sarmalık kıyılmış tütünün ticari amaçla dolum makinası vasıtasıyla makaronlara (içi boş filtreli sigara tüpü) doldurulması ve bu şekilde satışa sunumu yasak olup, yasağa aykırı davrananlara da idari para cezası uygulanmaktadır. Bu kapsamda, makaronlara tütün doldurmak için kullanılan otomatik sigara sarma makinelerinin de Kurumumuz izniyle ithali mümkün bulunmamaktadır.

AÇIK TÜTÜN KONTROLSÜZ, DENETİMSİZ VE SAĞLIKSIZ..

Açık tütün kullanımının artmasının rekabeti olumsuz etkilemesi söz konusu mudur? Bu konuda maliye ve sektörden şikâyet gelmekte midir?

Bilindiği üzere tütün mamullerinin satış fiyatı üzerinden Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tahsilatı yapılmaktadır. Bu oran KDV ile birlikte yaklaşık olarak ürünün satış fiyatının % 82’sine tekabül etmektedir. Bu bağlamda yasa dışı olarak üretilip herhangi bir vergi tahsilatına konu olmayan açık (sarmalık kıyılmış) tütünün doğal olarak diğer tütün mamulleri karşısında rekabeti bozucu etkisi olduğu gibi vergi gelirlerine de olumsuz etkisi bulunmaktadır. Diğer taraftan, Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi amaçlarını yerine getirmek kapsamında yasal olarak üretilerek piyasaya arz edilen diğer tüm tütün mamullerinde birçok kısıtlayıcı düzenlemeler uygulanırken açık tütünler bunların dışında kalarak da rekabeti bozucu bir etkiye sebep olduğu gibi, kontrolsüz ve denetimsiz üretilmesi nedeniyle de olumsuz sağlık etkileri bakımdan da önemli bir sorun teşkil etmektedir.

TÜTÜNÜN EN ‘ZARARSIZ’ HALİ; TARIMI..

Tütün tarımı, hasat, satışa sunum aşamalarında kullanılan kimyasalların zararları noktasında bir çalışmanız var mıdır?

Mevzuata göre, “Tütünün fidelik aşamasından başlayarak üretimin her devresinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tütünde kullanılması için ruhsatlandırılan bitki koruma ürünleri dışında kesinlikle başka herhangi bir bitki koruma ürünü kullanılmayacağı” hüküm altına alınmıştır. Üreticinin bu duruma riayet etmemesi; alıcının da çeşitli aşamalarda ve farklı zamanlarda alınmış tütün numunelerinde yaptıracağı analiz sonucunda, Bakanlıkça belirlenen maksimum kalıntı limitlerinin üzerinde en az iki kez kalıntı tespit ettirmesi halinde, sözleşmeyi üreticiye bildirmek şartıyla tazminatsız olarak iptal etmeye yetkilidir. Üretilen tütünlerin büyük bölümünün ihraç edilmesi ve yurtdışı alıcıların konuyla ilgili aşırı hassasiyeti nedeniyle, kimyasal ilaç kalıntısı sektörde en çok titizlik gösterilen konuların başında gelmektedir. Konu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın görev ve yetki alanında olup, ayrıca ilgili Bakanlığın yetkili birimlerince de takibi yapılmaktadır.

DipDalgaHaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN