SON DAKİKA

ABD İLE GÜVENSİZ BÖLGE!..

DÜNYA, GÜVENLİK, SİYASET, YORUM & ANALİZ

MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ!..

GÜVENLİK, YAZARLAR, YORUM & ANALİZ

ABD, ‘ŞİMDİLİK’(!) TERÖR ÖRGÜTLERİ YERİNE, DEVLETLERLE UZLAŞMAYI SEÇTİ!..

Bu haber 17 Ekim 2019 - 22:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Güvenli Bölge’deki terör unsurları, 120 saat içerisinde bölgeyi silahsız olarak terk edecekler!..

Bugün, Türk Devleti ABD’yi istediği noktaya getirmiş ve uluslararası camiada büyük bir başarı elde etmiştir.

Güney sınırımızda, 30-35 km derinlikte ve 444 km uzunlukta bir güvenli bölge oluşması için en somut adım atılmıştır.

ABD, kendi yetiştirdiği, büyüttüğü, binlerce tır silah sağlayarak güçlendirdiğini zannettiği(!) terör unsurlarını bölgeden çekeceğini taahhüt etmiştir. Yapılan anlaşmayla, ABD yalnızca terör unsurlarını çekmekle kalmayıp, zaten kendisinin verdiği ağır silahları toplamayı, yaptıkları tünelleri tamamen tahrip edip kullanılamaz hale getirmeyi de taahhüt etmiştir.

ABD Başkan Yardımcısı Pence, yapılan anlaşmayla ‘’5 gün harekatın durdurulması’’ kararını, ‘’ateşkes’’ olarak ifade etmiş fakat Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pence’nin bu ifadesini yaptığı açıklama ile hemen düzeltmiştir. Çavuşoğlu, ‘’Ateşkes iki devlet arasında olur. Konunun ateşkeşle alakası yoktur. Biz bölgeden çekilmiyoruz. Sadece 5 gün harekata ara veriyoruz.’’ sözleri ile; Pence’in ‘terör örgütünü, devlet statüsüne sokma ve muhatap kabul edilerek legal hale getirme girişimi’ olarak nitelendirilebilecek sözlerini devlet tecrübesi ve ince siyasetiyle bertaraf etmiştir.

Bölgenin 120 saat sonra boşaltılmasının ardından, Trump’ın son günlerde attığı tweetlerle ilan ettiği yaptırımlarda son bulmuş olacak.

DipDalgaHaber.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.